על המסלול

 מסלול לימודי קרקס במדבר מאגד שלוש דיסציפלינות לימודיות על במה אחת – תאטרון, תנועה וכישורי קרקס וירטואוזיים דוגמת אקרובטיקה וג'אגלינג.​ לימודי קרקס הם מאמצים, מאתגרים ומרתקים לגוף ולנפש ומשלבים עבודה קבוצתית מגבשת ואינטנסיבית. ​ייחודו של מסלול קרקס במדבר הוא בדגש על העבודה היצירתית האישית והקבוצתית יחד עם שילוב תחומי הלימוד וההתנסות מעולם הקיימות, הפרמקלצ'ר והמעורבות הקהילתית​. 

בתחום הקהילה תלמידי המסלול יתנסו במיומנויות עבודה בקבוצה תוך מתן תשומת לב רבה לאופי היחסים והתקשורת הבין אישית, שהם אבני הייסוד לכל מפגש בחיים בכלל, בעמידה על במה מול קהל בפרט ועבודה ועשייה משותפת תוך מעורבות במצפה רמון. חלק מהשיעורים הקשורים לקיימות יהיו בהקשר והמרחב הקהילתי של מצפה רמון.

הקיימות בבית ספר לקרקס עכשווי, במובנה ההוליסטי והרחב ביותר, היא הדרך לחבר בין הקרקס בשמיים לבין אדמת המציאות. זהו האיזון שבין המעוף הקרקסי, היצירה האישית והקבוצתית, ואינטנסיביות האימונים הגופניים לבין עולם הטבע על העוצמה והקצב שלו, עולם העשייה, כישורי החיים והפרנסה.

הקרקס העכשווי הוא האמצעי המרכזי סביבו לומדים התלמידים את עצמם דרך גופם, יחד עם למידת יחסים ותקשורת על הבמה ובמציאות עם המעגלים החברתיים-קהילתיים והסביבה המקיפים אותם ובה הם פועלים, חיים, ושותפים. הקרקס מהווה כלי לחיבור האדם באופן ישיר ועוצמתי לגופו, לנפשו ולאנשים סביבו.

תכנית לימודים שנה א - יסודות הקרקס

הלימודים המלאים הינם אינטנסיביים הן לגוף והן לנפש ומחייבים התמסרות והשקעה רבה. הלימודים מתאימים לבעלי רקע באחד או כמה מתחומי הקרקס וגם לאלו אשר רוצים לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם הקרקס והקיימות והשילוב ביניהם והם בין טווח הגילאים של 30-18. על הנרשמים להיות בעלי בריאות תקינה וידרשו להציג אישור רפואי עדכני על כך עם ההרשמה ללימודים. מספר התלמידים לכל שנה מוגבל.

 

לימודי קרקס הם הדגש המרכזי של הלימודים אליו מוקצות מרבית שעות המערכת השבועית. השיעורים הנכללים בתחום זה כוללים אקרובטיקה אווירית, תאטרון פיזי, אקרובאלנס, ריקוד מודרני, עמידות ידיים, ג'אגלינג, אקרובטיקה, חיזוק גופני, יוגה, גמישות, וזמן אימונים פתוח. בנוסף לשיעורים הקבועים במערכת יתקיימו מפעם לפעם שיעורים מרוכזים והתנסויות בתחומי קרקס נוספים.

 

לימודי קיימות - שיעור קיימות בדגש על עבודת אדמה בגישת הפרמה קלצ'ר. בנוסף יערכו שיעורים מרוכזים גם  בתחומים נוספים מעולם הקיימות.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים, מערכת השעות, צוות המורים והשיעורים במסלול בהתאם לשיקול דעתו הבלעדי של צוות ההנהלה.

תכנית לימודים שנה ב - התמחות אישית וקרקס סוציאלי

נבחנת אפשרות לפתיחת לימודי שנה ב' אשר תהיה בדגש על פיתוח היכולות האמנותיות האישיות של כל תלמיד והתמחות בתחום קרקס מסויים. תחום מרכזי נוסף יהיה בפיתוח כישורי הוראת קרקס למגוון אוכלוסיות וגילאים. התלמידים ילמדו להשתמש בקרקס ככלי לפיתוח העצמה אישית וקבוצתית. תלמידי שנה ב' יעברו התנסות מעשית בהוראה בתוך מצפה רמון בקהילות השונות שבו. 

 

*פתיחת תכנית שנה ב' תלויה במספר תלמידי שנה א' שירצו להמשיך לתכנית זו ובהתאם לשיקולי מערכת וצוות ההנהלה.