top of page

קרקס סוציאלי - חינוכי

מיומנויות הקרקס הן כלי מעולה להעצמה אישית וקבוצתית לכל גיל, מגדר ורקע. בשנים האחרונות  קיימנו שיתופי פעולה ופעילויות עם מערכת החינוך והרווחה במצפה רמון וכן עם קבוצות מהמגזר הבדואי.

קרקס קיץ סוציאלי

במהלך החופש הגדול קיימנו פעילות עם מועדונית הרווחה בהובלת ירדנה בה התנסו הילדים במגוון מיומנויות קרקס מאתגרות ונדרשו לעבוד בשיתוף פעולה, ריכוז קואורדינציה וכושר גופני.

 

הילדים חווים הצלחה והעצמה!

 

אנחנו שואפים לפתוח תוכנית שנתית של "נבחרת קרקס" לילדי רווחה

פרוייקט קרקסקייטפארק

שיתוף פעולה עם האגף לביטחון ישובי מניעת אלימות סמים ואלכוהול. הסקייטפארק במצפה רמון זוהה כ-"נקודה חמה" בה מתרחשים אירועי אלימות וונדליזם. באמצעות מדריכי קרקס הפעלנו את פרוייקט "קרקס מוגנות" לצמצום תופעות שליליות אלה מצד אחד יחד עם הזמנה לילדים לרכוש ולתרגל מיומנויות קרקסיות. 


 

מנהל התוכנית לביטחון קהילתי נמרוד פורת: "התוכנית הביאה הרבה ביטחון ותעסוקה לנוער ולישוב. הגדולה היא ביכולת של צוות הקרקס להיות שומרי סף ומקור פעילות לנוער בו זמנית במרחבי הישוב."

קרקס בחינוך לשמירת טבע

שיתוף פעולה עם היחידה הסביבתית במצפה רמון הוביל ליצירת מופע קרקס חינוכי-סביבתי שהוצג לשלושה בתי הספר היסודיים. המופע עסק בערכי שמירת הטבע והביא לידי דיון עומק בכיתות בסוגיות סביבתיות וקריאה לאקטיביזם לשמירת הסביבה.

 

מנהל היחידה הסביבתית במצפה רמון איתי ענר: "האפשרות לייצר תכנים בכוחות מן הקהילה הופכת את העבודה שלנו למדוייקת יותר- ביה"ס לקרקס במצפה רמון הוא מתנה נפלאה"

 

יאיר טלמור היחידה הסביבתית: "שיתוף פעולה ייחודי וחדשני בין בית הספר לקרקס ליחידה הסביבתית במצפה רמון, מופעים חינוכיים מסקרנים, ומעוררי השראה. תלמידי בתי הספר למדו באופן חוויתי ובתלתי נשכח שיעור משמעותי על היחס לטבע, ניקיון המרחב בו אנו חיים, שימוש חוזר ותרבות הצריכה."

 

דקלה עטיה מחנכת בי"ס רותם: "כמה מענג היה לראות את ילדי בית הספר  שמוטי לסת ולשון לנוכח חברי הקרקס המתוקים המלהטטים ברוב כישרון. כמה נחת היה לראות את הילדים סופגים מסרים חברתיים וסביבבתים בדרך אומנותית יצירתית ומשחקית. שיח נעים התנהל בסוף המופע על שמירת הטבע, שיח שהפך את האמנים לחברים, את הסביבה לשחקנית הבמה ואת הילדים לשותפים. דרך מופלאה להשיב את הטבע ללב. מזמינה עוד מזה ומזה ומזה."

חדשנות בחינוך

בשיתוף פעולה עם מרכז פסג"ה הפעלנו פיילוט קצר של פעילות קרקס לכיתה א' בבי"ס רמון. בנוסף העברנו השתלמויות של קרקס ככלי חינוכי למנהלים, מורים ואנשי חינוך.

 

ורד ג'רפי: "במרכז פסג"ה מצפה רמון מתפתח מודל למידה חדשני שרואה במרחב המצפאי אקוסיסטם שלם עבור מערכת החינוך, כשהערך המוביל שלו הוא אינטיליגנציה אקולוגית.

הקרקס נבחר להוביל פיילוט ראשוני כדי לבחון היתכנות של המודל. בהיותו מחבר יכולות, כשירויות ערכים ומיומנויות המחר. באמצעות הקרקס נוכל לאפיין תהליכי למידה שיהוו חלק בלתי נפרד מבניית מודל הלמידה. בנוסף סדנאות הקרקס משולבות במסגרות לפיתוח מקצועי של מורים, מטפלים ומנהלים."

מועדון נוער בסיכון

לאורך מספר חודשים קיימנו פעילות שבועית עם מועדון הנוער של הרווחה. התרכזנו בתחום הג'אגלינג. יחד עם שני מדריכי קרקס הנוער פגש את האתגר של תרגול ג'אגלינג המחייב ריכוז, התמדה, פרגון עצמי ולאחר, קואורדינציה והשמחה הפשוטה כשסוף סוף מצליחים.

 

הילדים חווים הצלחה והעצמה!

 

עו"ס מאור פרידמן: "פעילות הקרקס עם הנערים תרמה מאוד לקבוצה ולכל נער באופן פרטי. הפעילות הצליחה לגרום לנערים להעיז להתנסות בתרגילים חדשים, להתמודד עם חוסר הצלחה, להמשיך לנסות ולבסוף גם להצליח. בנוסף, הנערים למדו להיות קשובים לחבריהם ולעבוד בצוות. דבר שתרם מאוד לאווירה במועדון. תודה רבה על ההזדמנות, האמונה בקבוצה ובכל נער והסבלנות האינסופית."

 

הילה כספי מדריכת הנוער: "הסדנא של קרקס במדבר בהנחיית אדם, ינאי ואיתי הייתה חוויתית ומלמדת . הנערים נהנו במפגשים ולמדו גם מעבר לפעלולי הקרקס על הקשבה, התמדה וכבוד הדדי."

bottom of page